Od 24. siječnja do 1. ožujka 2025., Francuski institut, Preradovićeva 5
15. travnja 2019. žestoki požar pogodio je srce katedrale Notre-Dame de Paris. Njezino drveno krovište, izgrađeno uglavnom u 13. stoljeću, kao i toranj iz 19. stoljeća, uništeni su, odnijevši dio svodova sa sobom u svom padu.
Iste večeri, na licu mjesta, predsjednik Republike najavio je: “Obnovit ćemo Notre-Dame de Paris”. Postavlja ambiciozan cilj ponovnog otvaranja katedrale 2024. godine.
Tada se otvara iznimno gradilište, velika kolektivna pustolovina, podržana neviđenim valom velikodušnosti donatora diljem svijeta. Obilježena je odlučnošću i ponosom svih onih koji sudjeluju na gradilištu. Projektom upravlja javna ustanova “Ponovno izgraditi Notre-Dame de Paris”. Više od 846 milijuna eura prikupljeno je zahvaljujući donacijama 340.000 donatora iz 150 zemalja. U radu je sudjelovalo 250 tvrtki i umjetničkih radionica, okupljajući iznimna umijeća tisuća žena i muškaraca.
Intervencije na osiguranju katedrale započele su dan nakon požara. Bilo je potrebno bez odgađanja izvršiti popis štete i započeti radove na spašavanju katedrale.
Tijekom faze osiguranja, graditelji skela, tehničari i operateri dizalica radili su zajedno kako bi osigurali mjesto i omogućili funkcioniranje ovog iznimnog gradilišta.
U srpnju 2020., kad su obavljene studije, Državno povjerenstvo za baštinu i arhitekturu jednoglasno je odobrilo projekt obnove. Ovim projektom predviđeno je da se dijelovi spomenika izgubljeni u požaru rekonstruiraju identično i u izvornim materijalima.
Dan nakon požara, arheolozi i znanstvenici mobilizirali su se kako bi razvrstali i popisali ostatke. Paralelno s proučavanjem ovih ostataka, pokrenut je i veliki znanstveni projekt.
Pod koordinacijom Ministarstva kulture i Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (CNRS) osnivaju se skupine istraživača iz cijele Francuske i drugih zemalja. Obuhvaćaju sve discipline, a organizirane su u 9 tematskih skupina.
Na lokalitetu su arheolozi proveli različita preventivna iskapanja, posebice oko katedrale, kao i na prijelazu transepta. Svi izvađeni ostaci i prikupljeni podaci istraživačima služe kao temelj za razvijanje spoznaja o prošlosti. Mjesta iskopavanja omogućuju arheolozima i istraživačima da upotpune svoje znanje o katedrali Notre-Dame.