Sudjelovanje francuskih fotografa Clémence Elman i Hugo Laporte na festivalu Organ vida, Zagreb

Muzej suvremene umjetnosti, Avenija Dubrovnik 17

Festival : od 26. do 28. studenog 2024.

Izložba : od 26. rujna do 3. studenog 2024.

Fotografska udruga Organ Vida vodeća je institucija za fotografiju u Hrvatskoj svojim kontinuiranim radom na području promicanja suvremene hrvatske i inozemne fotografske prakse prepoznata i u svijetu još od 2008. godine. Riječ je o platformi za razmjenu znanja, obrazovanje te predstavljanje radova nadolazećih i već etabliranih suvremenih fotografa i fotografkinja. Udruga organizira različite godišnje aktivnosti, akcije i programe, educira, potiče na promišljanje i sagledavanje fotografske umjetnosti. Organizira i bijenalni međunarodni festival u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Festival okuplja mlade međunarodne suvremene umjetnike sa zajedničkim ciljem unaprjeđenja umjetnosti i suvremene fotografske prakse. Programi uključuju izložbe, predavanja, performanse i radionice posvećene produkciji suvremenih fotografija u odnosu na popularnu i digitalnu kulturu.

Ovogodišnje je izdanje festivala posvećeno čudnim neposlušnostima: mikropobunama, visceralnim reakcijama, instinktima, intenzivnim željama i bizarnim opsesijama. Zanimaju ga prrizori koje izazivaju odbojnost, ali i fascinaciju, od kojih se ujedno i naježimo i osjetimo leptiriće u trbuhu. Traži ljude koji se ne boje zaprljati, koji se zabavljaju uzdrmavajući ideale ljepote, društvene norme ili umjetničke konvencije. One koji pokušavaju pronaći smisao kaotičnog svijeta u kojem živimo, na najneobičnije načine, koji se bave parodijom, fantazijom… Nadaju se da će pronaći one koji imaju loš ukus ili loše manire. One koje se možda čine mračnima, ali su i smiješni ili simpatične ili čak oduzimaju dah.

Na ovogodišnjem izdanju sudjeluju francuski umjetnici Clémence Elman i Hugo Laporte.

Clémence Elman (1992., Francuska) diplomirala je 2020. na Visokoj školi za fotografiju u Arlesu. Njezina umjetnička praksa spaja fotografiju, video i arhivu. U 2020. godini, ona je jedna od odabranih fotografa u sklopu 35. izdanja Festivala mode, fotografije i modnih dodataka Hyères u Villi Noailles, za nagradu Photo Marseille, kao i za Festival photo Atene. Izložena je u sklopu Diorove nagrade za fotografiju i vizualnu umjetnost za mlade talente 2021. u LUMA u Arlesu, kao i na festivalu Manifesto u Toulouseu. Godine 2022. jedna je od umjetnica koje su izlagale za “100% L’EXPO – Sorties d’Écoles” u La Villetteu. Iste godine provela je rezidencijalni boravak tijekom Susreta mlade međunarodne fotografije u Vili Pérochon, u Niortu. Dobila je i nagradu Sud Emergence za korežirani kratki film Tornerò i stipendiju Eurazeo 2022. Od 2021. razvija izdavački projekt MYTO – nezavisni izdavač, istraživački ured i graditelji priča – nudeći knjigu kao prostor za eksperimentiranje.

Od 1990. Hugo Laporte umjetnik je i DJ. Nakon studija u umjetničkim školama u Nîmesu i Annecyju, kao i na glazbenim konzervatorijima, Hugo Laporte sudjelovao je na nekoliko skupnih izložbi u Sault-au-Recolletu, (Montreal), Nicoletti contemporary (London), Topic (Ženeva), Komplot ( Bruxelles), a uskoro i u Palais des Beaux-Arts u Parizu. Umjetnik je trenutačno na rezidenciji GENERATOR #10 40mcube u Rennesu koja mu pruža potrebnu podršku za razvoj dijela projekta predstavljenog za Contemporaine de Nîmes, zahvaljujući tvrtki Self Signal i njegovom timu . Praksa Huga Laportea je hibridna, nebinarna, eksperimentalna i osjetljiva. Sukob između visoke tehnologije, srednje tehnologije i niske tehnologije, odabrane ili slučajne suradnje sa strojevima i tehnološkim alatima (umjetna inteligencija, ručni 3D ispis, MAO softver, itd.), prijedlozi su različiti te pokušavaju posijati povijesne probleme i identitet, zahvaljujući razigranom transarheološkom pristupu nosačima i oblicima.